Gazeta Miechowic

                                                              

 

                                                                       

     

 

Wirtualna Gazeta Miechowic - do pobrania XIII / XII nr gazety w pdf. : Zapraszamy!

 

                   

                 

 

 

 

Akademia Ignatianum w Krakowie dr Witold Mazurek wydano dwie nowe pozycje dotyczące zagadnień współczesnego  bezpieczeństwa.
 

 

           WYRÓŻNIENIE DLA NASZEGO DZIELNICOWEGO

Tegoroczne obchody Święta Policji w bytomskim garnizonie były szczególnie miłe dla dzielnicowego z Komisariatu Policji I w Bytomiu asp. szt. Krzysztofa Niedźwieckiego, który otrzymał nagrodę dla laureata konkursu  „Policjant z powołania”

To kolejna już edycja konkursu pod patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu i Prezydenta Miasta Bytomia. Celem konkursu było wyróżnienie policjantów, którzy w ocenie mieszkańców oraz przełożonych wykazują się profesjonalizmem i zaangażowaniem w udzielaniu szeroko rozumianej pomocy, w tym przede wszystkim osobom dotkniętym przemocą, wsparcie policjantów zaangażowanych w pomoc osobom poszkodowanym, promowanie właściwych postaw i umiejętności służących ochronie ofiar szeroko rozumianej przemocy oraz promowanie pozytywnego wizerunku policjanta. Zgłoszenia do konkursu, których mogły zarówno osoby prywatne jak i  przedstawiciele organizacji i instytucji naszego miasta przyjmowane były do 30 czerwca br. Po zebraniu zgłoszeń w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu powołana komisja dokonała wyboru zwycięzcy, którym w tej edycji konkursu został właśnie asp. szt. Krzysztof Niedźwiecki z Komisariatu Policji I w Bytomiu. Panu Krzysztofowi gratulujemy i życzymy kolejnych zawodowych sukcesów. /Piotr Misztal/

                                                      „AKTYWNY DZIELNICOWY”

Zgodnie z przepisami obowiązującymi od czerwca 2016 roku Zarządzenia nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 20.06.2016r w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowego i kierownika rewiru dzielnicowych, każdy z dzielnicowych powinien na podstawie oczekiwań społeczeństwa i analizy zagrożenia podjąć działania, które odpowiedzą na takie potrzeby. Wzorcowym przykładem takich czynności niech będzie asp. szt. Jacek Więckowski, dzielnicowy z miechowickiego komisariatu... czytaj dalej

                                                                                KALENDARIUM SIERPNIA

 

1 sierpnia 1944 w Warszawie na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

2 sierpnia 1940 na lotnisku w Northolt pod Londynem rozpoczęto formowanie 303. Dywizjonu Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki.

3 sierpnia 1914 w krakowskich Oleandrach zorganizowana została I Kompania Kadrowa. Na dowódcę kompanii Józef Piłsudski wyznaczył por. Tadeusza Kasprzyckiego - oficera Związku Strzeleckiego.

4 sierpnia 1944 Powstanie Warszawskie: poległ Krzysztof Kamil Baczyński, poeta, czołowy przedstawiciel tzw. Pokolenia Kolumbów, żołnierz Batalionów AK "Zośka" i "Parasol".

5 sierpnia 1962 w Los Angeles zmarła Marilyn Monroe, amerykańska aktorka, piosenkarka, jedna z największych gwiazd kina.

6 sierpnia 1965 ukazał się album „Help!” zespołu The Beatles.

7 sierpnia 1905 decyzją cesarza Franciszka Józefa I Zamek na Wawelu przekazany został władzom cywilnym; rozpoczął się proces renowacji siedziby polskich władców.

8 sierpnia 1937 w Los Angeles urodził się Dustin Hoffman, amerykański aktor, reżyser i producent filmowy; laureat Oscara za role w filmach "Sprawa Kramerów" i "Rain Man".

9 sierpnia 1864 w Kamionku, obecnie część Warszawy, urodził się Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r.; współtwórca niepodległej Polski; autor "Myśli nowoczesnego Polaka".

10 sierpnia 1960 na wzgórze wawelskie powrócił pomnik Tadeusza Kościuszki, zniszczony w czasie II wojny światowej przez Niemców; po wojnie pomnik został zrekonstruowany w Dreźnie i przewieziony do Krakowa.

11 sierpnia 1950 w San Jose urodził się Steve Wozniak, amerykański inżynier, wynalazca, przedsiębiorca; wspólnie ze Steve’em Jobsem skonstruował komputery Apple I i Apple II; współzałożyciel firmy Apple Inc.

12 sierpnia 2000 na Morzu Barentsa zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny "Kursk"; zginęło 118 marynarzy.

13 sierpnia 1952 w łagrze pod Stalingradem zmarł Wilhelm Hosenfeld, oficer Wehrmachtu, odznaczony pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata m.in. za uratowanie podczas wojny ukrywającego się w gruzach Warszawy pianisty Władysława Szpilmana.

14 sierpnia 1941 w niemieckim obozie Auschwitz zamordowany został o. Maksymilian Kolbe, franciszkanin, misjonarz, założyciel klasztorów w Niepokalanowie i Nagasaki. Kanonizowany w 1982 r. przez papieża Jana Pawła II.

15 sierpnia 1920 Bitwa Warszawska: zacięte walki wojsk polskich z Armią Czerwoną m.in. pod Radzyminem, Zielonką i Ossowem oraz w rejonie Modlina, nad Wkrą i pod Nasielskiem.

16 sierpnia 1919 wybuchło I Powstanie Śląskie, którego celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski; upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt do dwóch kolejnych zrywów w następnych latach.

17 sierpnia 1999 trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera z epicentrum niedaleko tureckiego miasta Izmit pozbawiło życia co najmniej 17,1 tys. ludzi.

18 sierpnia 1937 w Pont-de-Cheruy we Francji urodził się Edward Stachura, poeta, prozaik, tłumacz, autor piosenek, powieści "Cała jaskrawość", "Siekierezada", szkicu literackiego "Fabula rasa" i poematu "Kropka nad Ypsylonem".

19 sierpnia 1920 w nocy z 19 na 20 sierpnia wybuchło II Powstanie Śląskie.

20 sierpnia 1968 interwencja sił zbrojnych Układu Warszawskiego w Czechosłowacji: W nocy z 20 na 21 sierpnia wojska ZSRS, Polski, Węgier, Bułgarii i NRD wkroczyły na terytorium CSRS.

21 sierpnia 1811 w Reszlu, wchodzącym w skład Prus, wyrokiem sądu w Królewcu spalono na stosie Barbarę Zdunk, oskarżoną o podpalenia i czary. Była to ostatnia tego rodzaju egzekucja w Europie.

22 sierpnia 1485 Wojna Dwóch Róż: W bitwie pod Bosworth zginął Ryszard III, król Anglii z dynastii Plantagenetów.

23 sierpnia 476 dowódca germańskich najemników w służbie Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego Odoaker obalił cesarza Romulusa Augustulusa. Akt ten oznaczał kres Cesarstwa Rzymskiego na zachodzie.

24 sierpnia 1949 wszedł w życie Traktat Północnoatlantycki, podpisany 4 kwietnia 1949 r.; na jego podstawie powstała Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

25 sierpnia 1930 w Edynburgu urodził się Sean Connery, szkocki aktor, reżyser; pierwszy odtwórca roli Jamesa Bonda; wystąpił również w filmach „O jeden most za daleko”, „Imię róży”, "Polowanie na Czerwony Październik", „Nieśmiertelny”, "Indiana Jones i ostatnia krucjata" oraz "Nietykalni".

26 sierpnia 1939 w Warszawie eksperymentalna stacja telewizyjna w budynku Prudential wyemitowała pierwszy film - „Barbarę Radziwiłłównę” w reżyserii Józefa Lejtesa.

27 sierpnia 1975 w Addis Abebie zamordowany został Hajle Syllasje I, ostatni cesarz Etiopii.

28 sierpnia 1932 Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura na samolocie RWD-6 zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie.

29 sierpnia 1957 w Tczewie urodził się Grzegorz Ciechowski, muzyk, kompozytor, instrumentalista, wokalista, lider zespołu "Republika".

30 sierpnia 1971 w Szczecinie urodziła się Katarzyna Nosowska, wokalistka, występująca z zespołem Hey, a także solo, autorka tekstów.

31 sierpnia 1980 Porozumienie Gdańskie: O godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski; delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie; uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP.

Opracował: Piotr Misztal

 

  

                                                                  Operetka po Śląsku.

 

 

 

           

 

 

                  Zabytkowy szlaban forteczny w Miechowicach.

 

                

 

                                                                      Kronika Kryminalna

                        

                                                        MIECHOWICKIE ARCHIWUM X

 

Zagadka zaginięcia sprzed lat rozwiązana. Bytomscy śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia wobec osób podejrzanych o zabójstwo 35-latka. W areszcie od roku przebywa trzech bytomian w wieku od 52 do 58 lat. Zatrzymano również 36-latkę i 44-latkę, które prokurator objął policyjnym dozorem. Po 4 latach od zaginięcia bytomianina, odnaleziono jego zwłoki. Teraz sprawą zajmie się sąd. Kobietom grozi do 5 lat więzienia, natomiast mężczyznom nawet dożywocie.. czytaj dalej

KALENDARIUM  LIPCA

 

1 lipca 1953 - powstał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jego założycielem i dyrektorem artystycznym był Stanisław Hadyna.

2 lipca 1948 – w Siemianowicach Śląskich urodził się Józef Skrzek, wokalista, kompozytor, założyciel i lider zespołu SBB.

3 lipca 1985 - premiera filmu „Powrót do przyszłości” w reżyserii Roberta Zemeckisa.

4 lipca 1943 - katastrofie lotniczej koło Gibraltaru wraz z córką i grupą współpracowników zginął gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz i premier rządu RP na uchodźstwie.

5 lipca 1943 - początek bitwy na Łuku Kurskim, największego starcia wojsk pancernych w historii, zakończonego klęską i odwrotem armii niemieckich.

6 lipca 1974 – w Monachium na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej reprezentacja Polski pokonała w meczu o trzecie miejsce Brazylię 1:0.

7 lipca 1944 - operacja Ostra Brama: Początek walk żołnierzy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK z Niemcami o Wilno; oddziały dowodzone przez płk. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" atakowały miasto wspólnie z Armią Czerwoną.

8 lipca 1497 – z Lizbony pod wodzą Vasco da Gamy wyruszyła flotylla, której celem było dotarcie do Indii drogą wokół Afryki. Po opłynięciu Przylądka Dobrej Nadziei i przebyciu Oceanu Indyjskiego Vasco da Gama w maju 1498 r. dopłynął do zachodniego wybrzeża Indii w pobliżu miasta Kalikut - otwierając tym samym bezpośrednią drogę morską pomiędzy Europą a Indiami.

9 lipca 1521 – w katedrze wawelskiej zawieszono dzwon, któremu nadano imię "Zygmunt". Dzwon został odlany z dział zdobytych na wojnie z zakonem krzyżackim. Jego wykonawcą był krakowski ludwisarz Hans Behem.

10 lipca 1940 - początek Bitwy o Anglię, kilkumiesięcznego starcia powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii, w którym po stronie brytyjskiej udział wzięły cztery polskie dywizjony lotnicze.

11 lipca 1943 - zbrodnia wołyńska: w dniach 11-12 lipca Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim; łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską; zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

12 lipca 1191 - krzyżowcy, pod wodzą króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce, króla francuskiego Filipa Augusta oraz księcia Leopolda austriackiego, zdobyli Akkę, która została stolicą Królestwa Jerozolimy.

13 lipca 1985 – w Filadelfii na stadionie JFK i w Londynie, na stadionie Wembley, odbył się wielki koncert charytatywny Live Aid, na rzecz głodujących w Etiopii, zorganizowany z inicjatywy irlandzkiego muzyka Boba Geldofa.

14 lipca 1894 - we Lwowie drużyny "Sokoła" Lwów i "Sokoła" Kraków rozegrały pierwszy mecz w historii polskiego futbolu.

15 lipca 1410 - pod Grunwaldem wojska polsko-litewskie, wspierane przez oddziały ruskie, czeskie i tatarskie, pod wodzą króla Władysława Jagiełły pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecza.

16 lipca 1969 - rozpoczęła się misja amerykańskiego statku kosmicznego Apollo-11, pierwszej załogowej ekspedycji na Księżyc.

17 lipca 1995 - uruchomiono Global Positioning System (GPS), system nawigacji satelitarnej.

18 lipca 1898 - Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu nowego pierwiastka - polonu.

19 lipca 1655 - początek "potopu szwedzkiego"; na teren Rzeczypospolitej wkroczyły wojska szwedzkie pod wodzą króla Karola X Gustawa.

20 lipca 1549 - powstała Cambridge University Press, najstarsze nieprzerwanie działające wydawnictwo na świecie.

21 lipca 1973 - pierwsza wolna sobota, którą wprowadziła Rada Państwa dekretem z 1972 r.; początkowo wolne soboty były dwa razy w roku (za odpracowaniem); od 1975 roku było to 12 dni w roku, potem dwie i trzy soboty miesięcznie.

22 lipca 1956 - otwarto Stadion Śląski w Chorzowie.

23 lipca 1983 - Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka jako pierwsi Polacy zdobyli szczyt Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), leżący w paśmie Karakorum - gór na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin.

24 lipca 1939 - Premier Węgier Pal Teleki w depeszy do Adolfa Hitlera odmówił poparcia dla planowanej niemieckiej inwazji na Polskę tłumacząc, że „nie może przedsięwziąć żadnej akcji militarnej przeciw Polsce ze względów moralnych".

25 lipca 1917 - holenderska tancerka Mata Hari została skazana przez francuski trybunał wojskowy na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.

26 lipca 1974 - premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego „Janosik”.

27 lipca 1947 - Wincenty Pstrowski wezwał górników do podjęcia „współzawodnictwa pracy i przekraczania norm”.

28 lipca 1914 - Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii - początek I wojny światowej, w której straciło życie blisko 10 mln żołnierzy.

29 lipca 1836 – w Paryżu odsłonięto Łuk Tryumfalny na Place d’Etolie (obecnie Place Charles-de-Gaulle), monumentalną budowlę poświęconą żołnierzom francuskim czasów rewolucji i okresu napoleońskiego. Budowa Łuku wg projektu Jeana Chagrin trwała 30 lat.

30 lipca 1976 - podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu polscy siatkarze zdobyli złoty medal, pokonując w finale zespół ZSRR.

31 lipca 1853 - na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie po raz pierwszy użyto lamp naftowych wg projektu Ignacego Łukasiewicza.

Opracował: Piotr Misztal

 

 

KALENDARIUM CZERWCA

 

1 czerwca 1944 w Warszawie urodził się Andrzej Rosiewicz, piosenkarz, kompozytor, satyryk, tancerz i choreograf.

2 czerwca 1979 papież Jan Paweł II rozpoczął swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski, która trwała do 10 czerwca. W Warszawie na placu Zwycięstwa (obecnie Piłsudskiego) padają słynne słowa: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież (…): Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

3 czerwca 1942 II wojna światowa: początek japońsko-amerykańskiej bitwy o wyspy Midway na Pacyfiku.

4 czerwca 1989 przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu, na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu; zakończyła się ona zwycięstwem Solidarności, którego konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

5 czerwca 1894 we Lwowie uroczyście otwarto Panoramę Racławicką, namalowaną pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka; dzieło upamiętnia zwycięską bitwą polskich wojsk z 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami; po drugiej wojnie światowej malowidło wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiło ze Lwowa do Wrocławia.

6 czerwca 1944 siły zbrojne alianckich państw zachodnich rozpoczęły lądowanie w Normandii - największą operację desantową II wojny światowej; była ona częścią operacji "Overlord", otwierającej drugi front w Europie.

7 czerwca 1923 w Warszawie urodził się Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, grafik, rysownik, autor komiksów, m.in. o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

8 czerwca 1951 w Krakowie urodziła się Olga Jackowska, Kora, wokalistka zespołu Maanam, wykonawczyni przebojów „Boskie Buenos”, „Kocham Cię, kochanie moje”, „O! Nie rób tyle hałasu”, „Lucciola”, „To tylko tango”, „Raz dwa raz dwa” i „Szare miraże”.

9 czerwca 1815 podpisano akt końcowy Kongresu Wiedeńskiego, którego postanowienia na wiele lat ustaliły porządek polityczny w Europie.

10 czerwca 1950 w Poznaniu urodziła się Anna Jantar, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek w latach 70., wykonawczyni przebojów "Tyle słońca w całym mieście", "Nic nie może wiecznie trwać", "Staruszek świat" i "Za każdy uśmiech".

11 czerwca 1864 w Monachium urodził się Richard Strauss, kompozytor, dyrygent.

12 czerwca 1968 premiera filmu „Dziecko Rosemary” w reżyserii Romana Polańskiego.

13 czerwca 1982 we Wrocławiu ukazał się pierwszy numer podziemnego pisma "Solidarność Walcząca", tygodnika antykomunistycznej organizacji, która powstała w wyniku rozłamu we wrocławskim Regionalnym Komitecie Strajkowym; inicjatorem i przewodniczącym organizacji był Kornel Morawiecki.

14 czerwca 1945 w Bytomiu rozpoczęła działalność Opera Śląska.

15 czerwca 1974 na piłkarskich mistrzostwach świata w RFN reprezentacja Polski, po bramkach Grzegorza Laty (2) i Andrzeja Szarmacha, pokonała Argentynę 3:2.

16 czerwca 1960 premiera filmu „Psychoza” w reżyserii Alfreda Hitchcocka.

17 czerwca 1972  w Waszyngtonie doszło do włamania do siedziby Partii Demokratycznej, które zapoczątkowało aferę Watergate i doprowadziło do dymisji prezydenta Richarda Nixona; afera ujawniła korupcję i nadużycia władzy przez Nixona, który posługiwał się FBI i CIA do kontrolowania przeciwników politycznych. Skandal wykryli dziennikarze „The Washington Post” Bob Woodward i Carl Bernstein.

18 czerwca 1792 pod Zieleńcami wojska polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego pokonały wojska rosyjskie; dla uczczenia zwycięstwa król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Wojenny Virtuti Militari - najwyższe polskie odznaczenie wojskowe.

19 czerwca 1963 rozpoczął się I Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, jego laureatami zostali Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka.

20 czerwca 1983 ukazał się pierwszy album zespołu Lady Pank.

21 czerwca 1905 w Paryżu urodził się Jean-Paul Sartre, filozof, jeden z czołowych przedstawicieli egzystencjalizmu, pisarz, krytyk literacki, zwolennik marksizmu; autor prac "Byt i nicość", "Egzystencjalizm jest humanizmem", a także powieści "Mdłości" i "Drogi do wolności"; w 1964 r. przyznano mu literacką Nagrodę Nobla, której nie przyjął.

22 czerwca 1941 początek operacji "Barbarossa" - atak III Rzeszy Niemieckiej na Związek Sowiecki.

23 czerwca 1986 Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta zdobyła drugi szczyt Ziemi K2 (8611 m n.p.m.).

24 czerwca 1926 papież Pius XI mianował Augusta Hlonda arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim, prymasem Polski.

25 czerwca 1924  w Filadelfii urodził się Sidney Lumet, reżyser filmowy, twórca m.in. „Dwunastu gniewnych ludzi”, „Pieskiego popołudnia”, „Sieci”, „Adwokata diabła”; w 2005 r. nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości.

26 czerwca 1870  w Monachium odbyła się prapremiera opery „Walkiria” Ryszarda Wagnera.

27 czerwca 1978 z kosmodromu Bajkonur wystartował "Sojuz 30", na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.

28 czerwca 1914 w Sarajewie od kul serbskiego zamachowca zginął austriacki następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand wraz z małżonką; wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu pierwszej wojny światowej.

29 czerwca 1991 w warszawskiej FSO zakończono produkcję Fiata 125p.

30 czerwca 1908 katastrofa tunguska: na obszar środkowej Syberii spadł olbrzymi meteoryt.

Opracował: Piotr Misztal

 

Harcerze z 26 Drużyny im. A . Małkowskiego „Leśni” informują o projekcie harcerskim dotyczącym Szybu Południowego... czytaj dalej

 

KALENDARIUM Maja

1 maja 1948 - rozpoczął się pierwszy kolarski "Wyścig Pokoju".
2 maja 1921 – w nocy z 2 na 3 maja na Górnym Śląsku wybuchło III Powstanie Śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty.
3 maja 1791 - na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja, drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawę zasadniczą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
4 maja 1981 - premiera filmu "Miś" w reżyserii Stanisława Barei.
5 maja 1945 - oddziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie (Czechy). Uwolniono ok. 700 więźniarek, w tym 167 Polek oraz ponad 200 Żydówek. Do niewoli wzięto ok. 200 esesmanów i 15 strażniczek; w walce rannych zostało 2 polskich żołnierzy. To jedyny przypadek, gdy Polacy wyzwolili obóz
6 maja 1921 – w Kolbuszowej urodził się Jan Bytnar, "Rudy", harcmistrz Szarych Szeregów; podporucznik Armii Krajowej, dowódca plutonu Oddziału Specjalnego "Jerzy" Kierownictwa Dywersji KG AK; odznaczony Krzyżem Walecznych; aresztowany przez Niemców, torturowany w czasie śledztwa; odbity 26 marca 1943 r. podczas akcji pod Arsenałem; zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas przesłuchań przez Gestapo.
7 maja 2004 – w Iraku zginął Waldemar Milewicz, dziennikarz Telewizji Polskiej, reporter i korespondent wojenny.
8 maja 1947 - funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce przez Niemców do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w powstaniu warszawskim; w 1948 r. został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.
9 maja 1987 – w Warszawie w Lesie Kabackim rozbił się samolot PLL LOT Ił - 62 M "Kościuszko". Katastrofy nikt nie przeżył - zginęły 183 osoby.
10 maja 1933 – w Berlinie naziści urządzili akcję palenia książek, w czasie której spłonęły dzieła znajdujące się na "czarnej liście" książek " zwyrodniałych" i "nie niemieckich"; wśród nich były utwory Bertolta Brechta, Heinricha Heinego, Ericha Marii Remarque'a, Zygmunta Freuda czy Karola Marksa.
11 maja 1980 – w Mediolanie polski lekkoatleta Władysław Kozakiewicz ustanowił rekord świata w skoku o tyczce, osiągając wynik 5, 72 m.
12 maja 1992 – w Himalajach zaginęła Wanda Rutkiewicz, wybitna himalaistka, która jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka stanęła na wierzchołku najwyższego szczytu świata - Mount Everest.
13 maja 1901 – w Ołońcu na północy Rosji urodził się Witold Pilecki, oficer ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, aby zdobyć informacje o niemieckim obozie. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. W 1947 r. został aresztowany przez władze komunistyczne, a następnie skazany na śmierć i stracony.
14 maja 1984 - premiera filmu "Seksmisja" w reżyserii Juliusza Machulskiego.
15 maja 1956 - Stanisław Królak, jako pierwszy polski kolarz, wygrał Wyścig Pokoju.
16 maja 1902 – w Sosnowcu urodził się Jan Kiepura, światowej sławy śpiewak operowy - tenor, aktor, wystąpił m.in. w filmach „Kocham wszystkie kobiety”, "O czym się nie myśli", "Neapol, śpiewające miasto" i "Zdobyć cię muszę".
17 maja 1902 – w Paryżu urodził się Jean Gabin, aktor, uznawany za jednego z najwybitniejszych w historii francuskiego kina.
18 maja 1944 - oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły wzgórze Monte Cassino; w czasie walk zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych; kilka dni później wojska alianckie przełamały linię Gustawa. 4 czerwca 1944 r. do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.
19 maja 1912 - Warszawie zmarł Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus - pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy; autor m.in. powieści „Lalka”, „Faraon” i „Emancypantki”.
20 maja 1944 – w Sheffield urodził się Joe Cocker, wokalista rockowy, w 1969 r. wystąpił na Festiwalu Woodstock, gdzie wykonał swój pierwszy wielki przebój "With A Little Help From My Friends"; jego głos należy do najoryginalniejszych i najbardziej rozpoznawalnych w historii światowej muzyki.
21 maja 1939 – w meczu piłkarskim pomiędzy Ruchem Chorzów i Unionem Touring Łódź Ernest Wilimowski strzelił dziesięć bramek - do dziś jest to rekord polskiej ligi.
22 maja 1911 - Andrzej Małkowski wydał rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny harcerskie we Lwowie. Data ta uznawana jest za moment powstania polskiego harcerstwa
23 maja 1940 - ORP "Orzeł" wypłynął z Rosyth na ostatni patrol, jednostka zaginęła bez wieści; losy okrętu i miejsce jego zatonięcia do dziś pozostają nieznane.
24 maja 1609 - Zygmunt III Waza wspólnie z rodziną i dworem opuścił ostatecznie Zamek Wawelski w Krakowie i przeniósł się do Warszawy.
25 maja 2015 – w Stambule w finale Ligi Mistrzów Liverpool FC pokonał po rzutach karnych AC Milan (3:3; karne 3:2); w bramce Liverpoolu wystąpił Jerzy Dudek.
26 maja 1941 - polski niszczyciel "Piorun" podjął walkę z niemieckim pancernikiem "Bismarck", przyczyniając się do jego zatopienia.
27 maja 1981 - film "Człowiek z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
28 maja 1987 - na Placu Czerwonym w Moskwie wylądował sportowym samolotem 19-letni niemiecki pilot Mathias Rust, kompromitując tym samym obronę przeciwlotniczą ZSRS i cały sowiecki system.
29 maja 1985 – w Brukseli na stadionie Heysel przed finałowym meczem Pucharu Europy Juventus Turyn - Liverpool FC doszło do starć między angielskimi i włoskimi kibicami; w wyniku zamieszek śmierć poniosło 39 osób, głównie Włochów.
30 maja 1431 - we Francji została spalona na stosie Joanna d'Arc, zwana Dziewicą Orleańską; była francuską bohaterką narodową z okresu wojny stuletniej między Anglią i Francją.
31 maja 1859 - w Londynie po raz pierwszy zabrzmiał Big Ben.
Opracował: Piotr Misztal

 

Dwa ważne wydarzenia  w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu-Miechowicach ... czytaj dalej

 

                                      

                                             MAPA ZAGROŻEŃ, czyli co nam przeszkadza.

                                                              piotr.misztal@gazetamiechowic.pl 

Miesiąc już minął od ostatniego mojego spojrzenia na mapę zagrożeń na terenie Miechowic. Zobaczmy, więc co na niej nowego… czytaj dalej

                      Miechowickie oraz Bytomskie Lasy.
                                                                                                                        Nadleśnictwo Brynek.

W związku z pytaniami, jakie docierały do naszej redakcji od zaniepokojonych mieszkańców Miechowic w sprawie prowadzonej wycinki drzew w Lesie Miechowickim, zwróciliśmy się z prośbą o informację do nadleśnictwa Brynek, gdyż właśnie jemu podlega miechowicki las. Nadleśnictwo Brynek swoim obszarem obejmuje ponad 16 000 ha gruntów w tym min. Bytomskie, część Zabrzańskich, Gliwickich, Tarnogórskich, Pyskowickich, z czego same lasy stanowią blisko 15 700 hektarów.
W odpowiedzi Nadleśnictwo Brynek zaprosiło nas na spotkanie w celu wyjaśnienia spraw związanych z problematyką gospodarki lasami państwowymi... zapraszamy do lektury.

 

KALENDARIUM KWIETNIA

1 kwietnia 1548 roku zmarł Zygmunt Stary, król Polski i wielki książę litewski
2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II
3 kwietnia 1824 w Zakopanem urodził się Maciej Sieczka, jeden z pierwszych przewodników tatrzańskich, autor wielu pierwszych wejść na tatrzańskie szczyt, m.in. na Świnicę, Mnicha i Mięguszowiecki Szczyt.
4 kwietnia 1794 w bitwie pod Racławicami powstańcy dowodzeni przez Tadeusza Kościuszkę pokonali wojska rosyjskie gen. Aleksandra Tormasowa; w bitwie wsławili się kosynierzy, a do narodowej legendy przeszedł Bartosz Głowacki.
5 kwietnia 1573 w Warszawie otwarto pierwszy stały most na Wiśle; drewniana konstrukcja, której budową kierował Erazm z Zakroczymia, miała ok. 500 metrów długości.
6 kwietnia 1520 w Rzymie zmarł Rafael Santi, malarz i architekt, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu.
7 kwietnia 1927 w USA miała miejsce pierwsza transmisja telewizyjna, podczas której widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć przyszłego prezydenta Herberta Hoovera.
8 kwietnia 1943 zbrodnia wołyńska: W kolonii Brzezina w powiecie Sarny ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 130 Polaków - oddziałami UPA dowodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”.
9 kwietnia 1241 pod Legnicą rycerstwo polskie, wspierane przez templariuszy i joannitów, poniosło klęskę w bitwie z Tatarami; poległ dowodzący siłami chrześcijańskimi książę Henryk II Pobożny.
10 kwietnia 1912 z portu w Southampton do Nowego Jorku wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs brytyjski liniowiec pasażerski "Titanic".
11 kwietnia 1079 w Krakowie z wyroku sądu królewskiego stracony został biskup Stanisław ze Szczepanowa, skonfliktowany z królem Bolesławem Szczodrym; duchowny uznany za męczennika, ogłoszony został w 1254 r. świętym oraz patronem Polski.
12 kwietnia 1961 z terenu Kazachstanu w Związku Sowieckim wystrzelono statek kosmiczny „Wostok 1" z kosmonautą Jurijem Gagarinem na pokładzie; był to pierwszy lot człowieka w kosmos, trwał 108 minut.
13 kwietnia 1967 w Warszawie w Sali Kongresowej odbyły się dwa koncerty "The Rolling Stones".
14 kwietnia 966 w Wielką Sobotę odbył się chrzest Mieszka I; miejsce ceremonii do dziś budzi spory historyków, część z nich wskazuje na Ostrów Lednicki, inni na Poznań, Gniezno, są również opinie, że Mieszko I przyjął chrzest w Ratyzbonie.
15 kwietnia 1452 w Anchiano koło Vinci w Toskanii urodził się Leonardo da Vinci, malarz, rzeźbiarz, architekt, urbanista, wynalazca, uczony i teoretyk sztuki, jeden z najwybitniejszych twórców epoki renesansu.
16 kwietnia 1952 Sąd Wojewódzki w Warszawie skazał na śmierć gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK, jednego z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego; egzekucję wykonano 24 lutego 1953 r.
17 kwietnia 1794 Powstanie kościuszkowskie: W Warszawie wybuchła insurekcja, wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta; wśród dowódców stołecznych walk wyróżnił się radny miasta, szewc Jan Kiliński.
18 kwietnia 1025 podczas Świąt Wielkanocnych w Gnieźnie odbyła się koronacja królewska Bolesława I Chrobrego.
19 kwietnia 2015 Kardynał Joseph Ratzinger wybrany został na papieża, przyjął imię Benedykta XVI
20 kwietnia 1873 w Sadzawce k. Katowic urodził się Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu chrześcijańsko-demokratycznego, komisarz plebiscytowy na Górnym Śląsku, dyktator III powstania śląskiego; po rozstrzygnięciu losów Górnego Śląska poseł na Sejm Ustawodawczy i wicepremier w rządzie Wincentego Witosa.
21 kwietnia 1945 oddziały 2. Korpusu Polskiego zajęły Bolonię; bitwa rozpoczęła się 9 kwietnia 1945 r. i była jedną z ostatnich batalii stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim; w walkach zginęło około 300 polskich żołnierzy, a 600 zostało rannych.
22 kwietnia 1970 Górnik Zabrze awansował do piłkarskiego finału Pucharu Zdobywców Pucharów.
23 kwietnia 1977 Warszawie odbył się koncert brytyjskiej grupy rockowej "Smokie".
24 kwietnia 1982 pierwsze notowanie Listy Przebojów Programu Trzeciego.
25 kwietnia 1333 w katedrze na Wawelu odbyła się koronacja królewska Kazimierza III Wielkiego.
26 kwietnia 1943 w nocy z 26 na 27 kwietnia z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rtm. Witold Pilecki, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, oficer KG AK; w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; uczestnik powstania warszawskiego; od 1945 r. w 2. Korpusie Polskim we Włoszech; po powrocie do Polski aresztowany przez władze komunistyczne, po brutalnym śledztwie skazany na śmierć i stracony.
27 kwietnia 1997 w Krakowie zmarł Piotr Skrzynecki, założyciel kabaretu Piwnica pod Baranami, jego wieloletni konferansjer i lider.
28 kwietnia 1924 w Warszawie otwarto Bank Polski SA, który rozpoczął emisję nowej waluty - złotego polskiego.
29 kwietnia 1970 w Wiedniu w finałowym meczu Pucharu Zdobywców Pucharów Górnik Zabrze przegrał z Manchesterem City 1:2.
30 kwietnia 1310 rodził się Kazimierz III Wielki, król Polski w latach 1333-1370, ostatni monarcha na polskim tronie z dynastii Piastów.
Opracował: Piotr Misztal

 

                                                   NIEDZIELA WOLNA OD HANDLU.

 

Minęła druga już wolna dla wielu dzięki ustawie  o ograniczeniu handlu niedziela. Nic nie wiadomo,  pomimo prób straszenia nas negatywnymi skutkami tej regulacji, o próbach szturmu zamkniętych marketów, całonocnym czuwaniu w oczekiwaniu na poniedziałkowe otwarcie czy też o ofiarach głodu spowodowanego nieczynnym sklepem... czytaj dalej

 

Gazeta Miechowic zyskała nowego współpracownika jest nim Piotr Misztal, były zastępca Komendanta Komisariatu Policji I w Bytomiu. Pan Piotr, jako specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa będzie redagował dział –Bezpieczne Miechowice.  Zapraszamy do zapoznania się z nowymi informacjami na stronach: kronika kryminalna oraz Komisariat I.  Zachęcamy do kontaktu z Panem Piotrem         piotr.misztal@gazetamiechowic.pl .

 

KALENDARIUM MARCA

6 marca 1970 roku premiera filmu Sól ziemi czarnej w reżyserii Kazimierza Kutza.

7 marca 1000 roku rozpoczął się I zjazd gnieźnieński.

7 marca 1953 roku Katowice i województwo katowickie zostały przemianowane na Stalinogród i województwo stalinogrodzkie.

11 marca 1966 roku premiera filmu Faraon w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

12 marca 1999 roku Polska wstąpiła do NATO.

14 marca 1980 roku w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie doszło do katastrofy lecącego z Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, w wyniku czego zginęło 87 osób (77 pasażerów i 10 członków załogi), m.in. piosenkarka Anna Jantar, amerykański etnomuzykolog Alan Merriam, 22 członków amatorskiej reprezentacji bokserskiej USA oraz 6 delegatów z warszawskich uczelni, wracających z obrad Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych AIESEC.

16 marca 1971 roku  Telewizja Polska nadała pierwszy program w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM.

18 marca 1586 roku Król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy.

19 marca 1920 roku Józef Piłsudski został pierwszym marszałkiem Polski.

20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt narodowościowy.

20 marca 1948 roku założono Akademię Lekarską w Bytomiu (dziś Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem (skrzyżowanie ulic Bielańskiej i Długiej) Grupy Szturmowe Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz 25 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

28 marca 1241 roku  I najazd mongolski na Polskę: wojska mongolskie zdobyły Kraków.

30 marca 1940 roku zwycięstwo Oddziału Wydzielonego WP mjra. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w starciu z pod Huciskiem z Niemcami.

                                                                                                                                                                                                      / p.m /

 
 

                          Brudny Terroryzm

 

Prezentowana książka jest swego rodzaju konkluzją związaną z zagrożeniami

terrorystycznymi w sektorze energetyki jądrowej, o których

wspominałem już uprzednio w publikacji Oblicza bezpieczeństwa.

Miejsce energetyki nuklearnej w bezpieczeństwie energetycznym krajów

Unii Europejskiej. Pierwsza pozycja dotyczyła zagrożeń, jakie mogą

wystąpić w przyszłości, choć koncentrowała się głównie na incydentach

do tej pory odnotowywanych... czytaj dalej

 

         Przebudują dróg za prawie 14 mln w Bytomiu i Miechowicach!

 

Jeszcze w tym roku przebudowane zostaną ul. Katowicka, Frenzla, skrzyżowanie ul. Wrocławskiej i Reja oraz Aleja Jana Pawła II. W sumie na realizację tych inwestycji miasto wyda prawie 14 mln zł, z czego aż 10 mln pochodzi z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Pierwsze przetargi ruszą już w marcu.

Najważniejszą dla nas w Miechowicach inwestycją o wartości 4 mln zł  /2,8 mln dofinansowania oraz 1,2 mln ze środków budżetu gminy/ będzie przebudowa ul. Frenzla na odcinku od ul. Miechowickiej do granicy z miastem Zabrze. W zakresie prac przewidziano nie tylko remont nawierzchni jezdni, ale również chodników, zjazdów i skrzyżowań

Wśród inwestycji, które rozpoczną się w drugim kwartale tego roku najważniejszą jest przebudowa ul. Katowickiej w związku z planowaną przez Tramwaje Śląskie S.A przebudową torowiska tramwajowego. W ramach inwestycji przebudowana zostanie jezdnia, która dostosowana będzie do przebudowywanego torowiska tramwajowego, chodniki, miejsca postojowe oraz oświetlenie uliczne. Koszt przedsięwzięcia w zakresie części drogowej to 3 863 200 zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Solidarności to 3 mln, zaś wkład własny z budżetu miasta wyniesie 863 200 zł.

Kierowców z pewnością ucieszy również przebudowa skrzyżowania ul. Wrocławskiej z ul. Reją, w ramach której wydzielone zostaną dodatkowe pasy, przebudowane będzie oświetlenie uliczne i powstanie sygnalizacja świetlna, oraz Aleja Jana Pawła II. Tutaj planowana jest przebudowa jezdni, chodników i zjazdów na wybranych odcinkach od ul. Chorzowskiej do granicy z Piekarami Śląskimi. Łączny koszt tych inwestycji wyniesie prawie 6 mln zł, z czego 4,2 mln zł to dofinansowanie z Funduszu Solidarności, zaś 1,7 mln będzie pochodzić z budżetu miasta/.

Procedura przetargowa na realizację ww. inwestycji drogowych planowana jest na marzec, zaś pierwsze roboty powinny ruszyć już w drugim kwartale tego roku.

 

                  Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji  ... czytaj dalej

 

                              

                                         

                                                            Nowy stadion w Miechowicach.

 


Zgodnie z wcześniejszymi planami rusza modernizacja   obiektu  K.S. Silesia Miechowice.
Dzięki działaniom Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli oraz zaangażowaniu Radnego Rady Miejskiej Tomasza Wac kolejny obiekt sportowy w Bytomiu doczeka się gruntownej modernizacji... czytaj dalej

 

                                             Miechowicka tragedia.

 

Sobotnią inscenizację zorganizowało Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium"
Całość widowiska poświęcona została pamięci bestialsko pomordowanych w 1945 r. cywilnych mieszkańców Miechowic, polskich, niemieckich i śląskich ofiarach sowieckiego bestialstwa. Niech to widowisko stanowi ostrzeżenie przed wojną, jej okrucieństwem, każdą formą totalitaryzmu i polityką prowadzoną za pomocą zbrojnego konfliktu.

 

 

                    Rozbiórka przy pl. Słonecznym w Miechowicach.

 

 

 

 

Trwają prace rozbiórkowe budynku dawnej szkoły powstałej w latach 30-tych XX wieku.

Pod koniec lat 20. podjęto budowę nowoczesnego budynku przy placu Słonecznym, który ukończono ostatecznie w 1933 roku.  Nowy gmach przy placu Słonecznym miał pomieścić szkołę ewangelicką, a nawet szkołę średnią... czytaj dalej

 

 

                                            Nadal walczymy o BeCeTkę

 

Jest wyrok w sprawie rozpatrzenia skargi Prezydenta Bytomia na nieuwzględnienie protestu przez Zarząd Województwa Śląskiego dotyczący oceny formalnej wniosku o dofinansowanie Bytomskiej Centralnej Trasy Średnicowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że krzywdząca dla miasta ocena kluczowego projektu została przeprowadzona z naruszeniem prawa.... czytaj dalej

 

 

           Bitwa Warszawska 1920 - relacja z sejmowej wystawy

 

Zbliżająca się setna rocznica Bitwy Warszawskiej, tzw.

 "Cudu nad Wisłą" z 1920 roku, uznanej za   18 decydującą bitwę w dziejach świata była tematem wystawy na którą została zaproszona redakcja  Gazety Miechowic do Sejmu . Wystawę objął swoim patronatem Marszałek Sejmu Marek Kuchciński który skierował specjalne słowa z tej okazji do organizatorów i przybyłych gości: ... czytaj dalej

 

                   

 

   Kaplica i Park na Górze Gryca stał się zabytkiem.

 

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu parku na Górze Gryca w Miechowicach oraz znajdującej się tam kaplicy do rejestru zabytków. Po Parku Miejskim, Ludowym oraz Fazańcu to czwarta ostoja zieleni w naszym mieście posiadająca status zabytku... czytaj dalej

 

Dzień Otwarty w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2 w Karbiu

 

 

7 września MDK2  otwarł ponownie  swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych.  Był to dzień w którym placówka odzyskała  pełną funkcjonalność, a rodzice, dzieci i zaproszeni goście mogli podziwiać efekt wielomiesięcznych prac remontowych ,przy obiekcie... czytaj dalej

 

 

 

 

 

X okrągłe wydanie Gazety Miechowic już jest dostępne w punktach kolportażu. To taki mały jubileusz, z tej okazji przygotowaliśmy delikatny layout naszego czasopisma mając nadzieje że będzie jeszcze bardziej interesujący dla czytelników. Wprowadziliśmy Dodatek Bytomski dzięki któremu chcemy zainteresować także czytelników z centrum Bytomia i innych dzielnic gdyż planujemy również tam dostarczać nasza gazetę.
Życzymy przyjemnej lektury!

  

 

                  IV Miechowicka Jesień z Kabaretem za nami! czytaj dalej...

 

                             

 

 

                                  

 

 

                                    SM Miechowice a dziura na dziurze przy ul. Reptowskiej.

 

Tereny dojazdowe do pawilonów handlowych i Carrefoura Express na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Miechowice gdzie dziennie przechodzą mieszkańcy spółdzielni oraz dojeżdżają na zakupy wyglądają jak plac budowy z dziurą na dziurze. 

Centralne miejsce handlu i zamiast być wizytówką dla Miechowic to jest wstydem.

To nic, że ludzie sobie skręcają nogi, auta wpadają do dziur z kałużami po deszczu chlapiąc przechodniów, czy manewrując pomiędzy dziurami stwarzają zagrożenie w ruchu.

Zarząd i Pani Prezes SM Miechowice jest głucha i nie reaguje na zgłoszenia, aby poprawić te nienormalną sytuację, a może liczy, że to właściciele obiektów handlowych zrobią za Nią i załatają dziury?

A może wpadnie na taki idiotyczny i złośliwy pomysł, że zamiast naprawiać drogę karze wysypać ciężarówkę ziemi na środek drogi jak to zrobiła na ulicy Reptowskiej 53-55 bo tam tez mieszkańcy osiedla domagali się naprawy drogi???

 

          

                           Wzmożone Kontrole Policji na ul. Reptowskiej 53 a

 

 

 

Policjanci z Komisariatu I w Miechowicach ,zapowiedzieli wzmożone kontrole w okolicach  tzw. "Panoramy" czyli dawnego obiektu usługowo-handlowego w centrum osiedla przy punktowcach.

Akcja ma na celu działania porządkowe zwłaszcza zapobieganiu przesiadywania, zanieczyszczania i brudzenia oraz zabezpieczenia obiektu.

 

               Policjant z Miechowic laureatem ogólnopolskiego konkursu!

 

Aspirant Grzegorz Milewski z Bytomia został „Policjant, który mi pomógł”. W trakcie centralnych obchodów Święta Policji w Warszawie dzielnicowy został uhonorowany statuetką oraz dyplomem... czytaj dalej

 

                                               Szyb „JAN" przeszedł do historii…

 

Zakończono likwidację szybu 'Jan" znajdującego się w Miechowickim lesie. Zgłębiono go w 1972 r.  na potrzeby kop. Powstańców Śląskich, jako szyb wentylacyjny. Jego głębokość wynosiła 751,5 m.

Na powierzchni znajdowała się charakterystyczna żelbetowa wieża basztowa natomiast dziś w tym miejscu jest betonowy korek nad szybowy z tablicą pamiątkową.

                                         Głosuj na Górę Miłości w Bytomiu!

 

Szanowni Państwo mamy okazje i szanse aby nasz Bytom wygrał ogólnopolski Plebiscyt  pt.  Modernizacja Roku 2016”

Bierzemy udział w kategorii - tereny zieleni a to za sprawą coraz piękniejszego Parku Miejskiego F.Kachla w Bytomiu, a w szczególności Góry Miłości która to właśnie zakwalifikowała się do finałowej rozgrywki! ... czytaj dalej

 

                                         Złośliwość SM Miechowice do Mieszkańców!

 

Przedstawiamy Państwu informacje jakie dostaliśmy od mieszkańców o postępowaniu Spółdzielni Mieszkaniowej Miechowice oraz złośliwości jej Prezesowej która jak może uprzykrza mieszkańcom życie na osiedlu... czytaj dalej

 

 

                                             

                                     Kwiatowe detale na ulicach i skwerach

 

16, 5 tysiąca kwiatów, prawie 2 tysiące krzewów i 650 bylin posadził tej wiosny Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej. Na bytomskie place i skwery powróciły też kwiatowe rzeźby. Podobnie jak w poprzednich latach barwne kompozycje zdobią śródmiejskie ulice i place oraz skwery w innych dzielnicach miasta... czytaj dalej

 

                Przedwakacyjna fiesta w ZSO nr 5

 

Po raz kolejny Kennedy bawił się na pikniku. Było jak zwykle mnóstwo atrakcji: ognisko, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, grochówka, ciasto, kawa, popcorn, wata cukrowa - to coś dla łakomczuchów... czytaj dalej

 

   Miechowicki piknik "Obronność i bezpieczeństwo - wspólnie do celu"

 

 

W dzień Bożego Ciała w towarzystwie odpustu Miechowickiego  na placu przyszkolnym byłego Gimnazjum Nr 13 odbył się  rodzinny piknik pt. " Obronność i bezpieczeństwo - wspólnie do celu"

Celem wydarzenia było  przybliżenie lokalnej społeczności „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa".

Aby taka mapa mogła powstać, a mieszkańcy wielu polskich miast czuli się bezpiecznie, niezbędna jest współpraca z dzielnicowymi... czytaj dalej

 

                      

 

                                            Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

 

                  

 

Kierownictwo Komisariatu I w Miechowicach zachęca Państwa do zapoznania się z działaniem Krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa :

 

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Powinny one służyć również optymalnej alokacji zasobów sprzętowo-kadrowych służb, w szczególności do podejmowania decyzji co do tworzenia komisariatów i posterunków Policji.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  1. informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  2. informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
    • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
    • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu,
  3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

 

                                    Relacja z Konferencji Bałtyckiej

Jest taka szkoła w Bytomiu, która od wielu lat stawia na geografię, turystykę i ochronę środowiska. To miechowicki Kennedy -  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5  im . J. F. Kennedy’ego.... czytaj dalej

                           

                             

 

 

                  Droga dojazdowa do bloków w wydaniu SM Miechowice.

 

Problemy z drogami ma nie tylko MZDiM ale także Spółdzielnia Mieszkaniowa Miechowice.

Na zdjęciach przedstawiona jest droga dojazdowa do bloku przy ul. Stolarzowickiej 104C... czytaj dalej

 

                          

 

 

                                   Dziury na drogach przerastają Bytomski MZDiM.

 

Dziury, dziury i jeszcze raz dziury, tak wyglądają drogi pod zarządem bytomskiego MZDiM czyli Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Przykładów w samych Miechowicach można mnożyć, ul. Andersa  , ul. Stolarzowicka, niedawno fatalnie remontowana z pękającym asfaltem i zapadającymi studzienkami nadająca się do ponownej naprawy, zdemolowana ulica Reptowska oraz szczególny przypadek ulica Bławatkowa gdzie przekroczono wszelkie normy... czytaj dalej

 

 

                           

                                Nowy numer Gazety Miechowic jest już dostępny w sieci kolportażu.

Szanowni Czytelnicy od tego numeru naszej Gazecie Miechowic przybyły 4 dodatkowe strony na których będziemy mogli przekazywać jeszcze więcej informacji w formie papierowej niż do tej pory.  Tym sposobem gazeta stała się całkiem pokaźna gdyż posiada już 16 stron. Przypomnijmy że pierwsze wydanie było tylko 8 stronicowe.

W tym wydaniu gazety mamy artykuł i fotorelacje z reaktywacji Szkoły Podstawowej Nr 26 przy ul. Nickla,  informacje na temat utworzenia Metropolii "Silesia" , artykuł "Meandry Bezpieczeństwa" , dokończenie naszej pięknej historii statków noszących imiona miasta i dzielnicy w której mieszkamy czy drugą część bardzo ważnego artykułu o udarze mózgu oraz wiele innych. 

Zapraszamy po sięgnięcie aktualnego numeru i życzymy ciekawej lektury.

 

 

 

                         PRZYWRACAMY TRZECIA PODSTAWÓWKĘ – FOTORELACJA Z DNIA OTWARTEGO

 

Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Nickla 19- bo o niej mowa -rozpocznie ponownie funkcjonowanie dzięki reformie oświaty od września 2017 roku.Od września bowiem będą tam funkcjonować równocześnie Szkoła Podstawowa nr 26, Gimnazjum nr 14 oraz- tak jak do tej pory- solidna szkoła średnia -czyli VIII Liceum Ogólnokształcące. Trwają już zapisy... czytaj dalej

 

                                          Do Miechowic wraca trzecia szkoła podstawowa.

 

                   

 

                                                                               czytaj dalej ...

 

                                                       Prace przy ul.Frenzla

 

W ostatnich dniach rozpoczęły się prace przy porządkowaniu terenu mieszczącego się w kwartale ulic Frenzla, Nickla oraz Relaksowej.  Wycinane są tam drzewa samosiejki oraz krzewy.Teren ten w czasach istnienia kopalni Miechowice miał być zabudowany 3-kondygnacyjnymi  budynkami wielorodzinnymi tzw. jednostkami C... czytaj dalej

 

Walka o Miechowickie szkoły – pikiety pod Urzędem Miasta.

Wczoraj dniu 20 stycznia pod Urzędem Miasta w Bytomiu odbyły się pikiety  dotyczące  naszych miechowickich szkół,  protestowali zwolennicy  reaktywacji  szkoły podstawowej Nr 26  która ma powstać po likwidacji gimnazjum i liceum w świeżo wyremontowanym  obiekcie  Zespole Szkół  Nr 5 oraz ich przeciwnicy którzy nie chcą otwarcia  tej szkoły twierdząc że to grozi  zamknięciem  szkół  SP33 lub SP54. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają podjąć władze miasta pod koniec tego miesiąca... czytaj dalej

 

 

Społeczna Grupa Inicjatywna Reaktywacji Szkoły Podstawowej nr 26 podjęła decyzję o ustosunkowaniu się do rozpowszechnianych treści na portalach społecznościowych oraz przekazywanych ustnie informacji wśród mieszkańców Miechowic....czytaj dalej

 

 

Szanowni czytelnicy oddajemy do Państwa rąk nowy numer Gazety Miechowic z ciekawymi artykułami a w nim miedzy innymi historia jakiej nie znacie czyli Miechowice na morzach i oceanach....a także bardzo ważny artykuł na temat udaru mózgu. Zapraszamy do lektury.

                         

 

                       Konsultacje społeczne dotyczące Pałacu Thiele-Wincklerów w Miechowicach

 

Zespół opracowujący analizę popytu przebudowy pozostałości oficyny pałacu Thiele-Wincklerów - Park Ludowy w Bytomiu Miechowicach,  zwracamy  się z prośbą o  uczestnictwo w konsultacjach społecznych dotyczących przebudowy tego obiektu.

Konsultacje mają na celu rozpoznanie potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców Bytomia a w szczególności mieszkańców dzielnicy Bytom Miechowice w odniesieniu do imprez kulturalnych, które mają odbywać się w odbudowanej pozostałości oficyny pałacu Thiele-Wincklerów.

 

 

                               Miejsce spotkania:

    Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej

                 41-902 Bytom  ul. Smolenia 35
                               sala 313 III piętro.
                               Data spotkania:

       14.11.2016 (poniedziałek) o godzinie: 18.00

 

Odpowiedź na list ks. proboszcza parafii św. Krzyża w Bytomiu- Miechowicach .

 

Zasadniczo zgadzam się niemal w całości z zastrzeżeniami zgłoszonymi  przez księdza proboszcza w odniesieniu do niektórych informacji zamieszczonych w moim artykule „Wzgórze Gryca”. Na pewno zabrakło z mojej stronny konsultacji z opiekunem obiektu w kilku kwestiach. Stąd pewne nieścisłości budzące zastrzeżenia osób zainteresowanych tekstem. Jednakże określenie „nierzetelne” w odniesieniu do mojego artykułu jest nieco przesadzone. Każdy ma jednak prawo do wyrażania własnego zdania i własnej interpretacji oraz oceny  danej publikacji. Nie zgadzam się jednak stanowczo z użytym słowem „szkalowanie”. Pisząc bowiem artykuł nie stawiałem sobie w nim za cel obrażanie kogokolwiek.   Z proboszczem łączy nas znajomość od szkoły średniej, w ostatnich latach kilka razy miałem możliwość z nim współpracować. Wyrażam nadzieję, że informacje zamieszczone na łamach „Gazety Miechowic” nie zmienią tego stanu rzeczy.

 

                                                                                                                 Z poważaniem

                                                                                                           dr Adam Kubacz

 

                                                Góra Gryca

 

           ks. Bartosz Podhajecki  proboszcz Parafii Świętego Krzyża w Miechowicach
          

Biorąc do ręki nowy numer Gazety Miechowic ucieszyłem się widząc artykuł o kaplicy Świętej Barbary na Górze Gryca. Niewątpliwie, przedstawiona w nim historia ubogaca wiedzę czytelnika o dziejach tego miejsca. Jednak czytając fragment o współczesnych losach kaplicy narastało we mnie zdziwienie i oburzenie, jak można podać do publicznej wiadomości informacje wyssane z palca, szkalujące czyjąś pracę, niepoparte żadnymi konkretnymi dowodami, których nie skonsultowało się z administratorem obiektu...? Odnosząc się do poszczególnych fragmentów artykułu, poczuwam się do obowiązku sprostowania przekłamanych faktów... czytaj dalej

 

                   Kaplica na Górze Gryca

Szanowni Państwo artykuł o Górze Gryca spotkał się z szerokim zainteresowaniem i odzewem. Przekazano nam nowe informację o których wcześniej nie wiedzieliśmy i które będziemy ewentualnie prostować.

 Dotyczą one głownie na razie samej kaplicy św. Barbary aczkolwiek jeśli dotrą  do nas także inne  mało znane fakty na temat całego kompleksu Góry Gryca także będziemy o tym informować.

Pierwsza uwaga dotyczyła stwierdzenia że ostatnie procesje odbyły się na początku lat 80-tych i że o kaplicy zapomniano, co niefortunnie zostało ujęte w artykule gdyż chodziło o procesje górnicze do figurki św. Barbary, patronki górników która niegdyś była w kaplicy, natomiast procesje z kościoła św. Krzyża  do kaplicy odbywają się oczywiście nadal.

Informacją ta mogłaby świadczyć o złej opiece parafii nad obiektem co oczywiście jest absolutnie nie prawdą gdyż to właśnie Proboszcz z wielką determinacją cały czas stara się dbać o nią jak najlepiej w miarę możliwości i to w obliczu szkód górniczych które tam występują.

Drugą bardzo ważną kwestią o której się dowiedzieliśmy właśnie od Proboszcza kościoła św. Krzyża  to fakt że jednak sygnaturka która spadła z kaplicy jest zachowana, nie dostała się w ręce złomiarzy tylko znajduje się w Jego rękach i jest remontowana,  więc element ten nie został stracony i powróci za jakiś czas na swoje miejsce.

Natomiast sam fakt upadku sygnaturki jest związany z szkodami górniczymi  które występują w rejonie Góry Gryca i powodują ciągłą degradacje terenu co odbija się niekorzystnie na samej kaplicy.

Mamy nadzieje że Proboszcz parafii p.w. św. Krzyża ks. Bartosz Podhajecki wygra batalie o środki na remont kaplicy z szkód górniczych i ten wspaniały obiekt zostanie przywrócony do dawnej świetności czego Księdzu i wszystkim bardzo życzymy a o postępach w tej sprawie będziemy Państwa informować.

 

Jednocześnie przepraszamy wszystkich Czytelników, Mieszkańców, Parafian    

oraz Księdza Proboszcza  za wspomniane błędne informacje zawarte w artykule.

                                                       Redakcja

 

 

 

 

                       Nowe boiska na Silesi Miechowice

 

Wreszcie Silesia Miechowice doczeka się gruntownej modernizacji i mam nadzieję że stanie się wizytówką Miechowic,  a także będzie ośrodkiem sportowym godnym XXI wieku. Będzie remont zarówno górnego boiska, jego wyrównanie, nowa nawierzchnia, profesjonalne nawodnienie jak i dolnego- mówi Prezes K.S. Silesia Miechowice Pan Piotr Zorzycki ... czytaj dalej

 

 

                                                                                                         III Miechowicka Jesień z Kabaretem już za nami.

 

 

10 września w Miechowicach na stadionie K.S. Silesia odbyła się impreza pt. III Miechowicka Jesień z Kabaretem.  Tegoroczna edycja była wyjątkowo udana, dopisała pogoda oraz widownia, która się wspaniale bawiła przy wyśmienitych wykonawcach z gwiazdą tegorocznej edycji Kabaretu pod Wyrwigroszem jak i zespołu Freaky Boys. Na scenie wystąpili także Jacek Kierok, kabaret Amelijush, Grzegorz Stasiak, oraz Robert Barlik   z zespołu Skandal... czytaj dalej

 

                                                 

Konferencja obejmująca swoją tematyką kwestie Bezpieczeństwa Publicznego na Akademi Ignatianum w Krakowie na którą otrzymała specjalne zaproszenie Gazeta Miechowic

 

 

           Była to wyjątkowa  konferencja, pierwsza gdzie udało się  zaprosić  przedstawicieli  wszystkich najważniejszych służb działających w obszarze bezpieczeństwa publicznego, w tym również służb specjalnych.

      Odbyła się 18 MAJA 2016 R.w Krakowskiej Akademii Ignatianum  przy ul.Kopernika 26  pt” ROLA SŁUŻB PAŃSTWOWYCH I NIEPAŃSTWOWYCH W KSZTAŁTOWANIU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO”... czytaj dalej

 

 

 

      Gazeta Miechowic z interwencją  w mieszkaniu przy ulicy Andersa

 

Po wizycie w naszej redakcji bardzo miłej starszej Pani która przyszła do nas z prośbą o pomoc postanowiliśmy zbadać sprawę i udać się do Jej mieszkania przy ulicy Andersa.

Według lokatorki w mieszkaniu panuje wilgoć i rozwija się grzyb a właściciel budynku czyli ZBM Bytom mimo zgłoszeń i wizyt urzędników stwierdza że jest wszystko w porządku.

Niestety gdy przyjechaliśmy zobaczyć stan faktyczny ... czytaj dalej

KONFERENCJA

PT. „ROLA SŁUŻB PAŃSTWOWYCH I NIEPAŃSTWOWYCH W KSZTAŁTOWANIU BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO”

AKADEMIA IGNATIANUM, KRAKÓW, 18 MAJA 2016 R.

 

 

 

    Wiosenne remonty w Miechowicach

 

Pętla autobusowa, nowe chodniki i liczne ocieplenia bloków mieszkalnych to już rozpoczęte prace które niedawno ruszyły na  Miechowickim osiedlu.

Pętla autobusowa doczekała się remontu dzięki mieszkańcom osiedla... czytaj dalej

 

 

                                                           Parafia i kościół św. Krzyża na tle dziejów Miechowic cz. II

 

 

 

Obecny kościół pw. św. Krzyża wzniesiono w latach 1856-1864 w stylu neogotyckim. Kamień węgielny wmurowano dnia 1 października 1856 roku. Pierwotnie planowano by powstał on na miejscu poprzedniego. Teren na terenie parku był jednak niestabilny i bardzo podmokły, co uniemożliwiło wzniesienie solidnie posadowionych fundamentów. Próby ich założenia nie powiodły się. Ostatecznie wybrano jednak działkę na wzniesieniu po drugiej stronie szosy bytomskiej... czytaj dalej

 

 
 

       "BeCeTka" czyli trasa północ -południe ma być już gotowa do końca 2018roku!

 

 

MZDiM czyli Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił przetarg na wykonanie Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe.

Takiej trasy od zawsze brakowało gdyż jedynym połączeniem drogowym na tym kierunku jest jazda do centrum pod zatłoczonym mostem kolejowym lub na Karb ulicą Konstytucji. Droga taka jest nam bardzo potrzebna i poprawi w ogromnym stopniu lokalną komunikację.  Teraz ma się to zmienić i już nawet w 2018 roku!

Ma to być droga wojewódzka łącząca główne trasy krajowe na terenie miasta... czytaj dalej

 

BRACTWO KURKOWE GRODU BYTOMSKIEGO

ZAPRASZA NA

ZAWODY STRZELECKIE O TYTUŁ

„MISTRZA STRZELBY AD 2016”

 

SOBOTA, 16 KWIECIEŃ 2016

               GODZINA 10:00

                        czytaj dalej ...

 

                                      

     BRACTWO KURKOWE GRODU BYTOMSKIEGO
 
                  V SPOTKANIE V KOMANDORII RYCERSTWA

                      ŚWIĘTEGO SEBASTIANA W EUROPIE
                        11-12 MARCA 2016

 

W dniach 11-13. marca 2016 roku na terenie Zespołu Pałacowego w Jedlince odbyło się V Spotkanie V Komandorii Rycerstwa Świętego Sebastiana w Europie. Wielkim mistrzem Rycerstwa jest Jego Cesarska Wysokość Arcyksiąże Karol von Habsburg.

Tegoroczne spotkanie Komandorii uświetnił swą obecnością Przeor książę Charles Louis de Merode. Rycerze V Komandorii wywodzą się z bractw kurkowych z Polski, Czech, Chorwacji i Ukrainy... czytaj dalej



 

W dniu 15 marca w okolicy wejścia do schronu stanął niemiecki Einmann-bunker, czyli jednoosobowy schron wartowniczy... czytaj dalej

 

 

  

       Mapy zagrożeń? Bytom dysponuje takimi od sześciu lat

W całym kraju trwają prace nad mapami zagrożeń tworzonymi na zlecenie Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tymczasem warto przypomnieć, że Bytom gromadzi i analizuje dane dotyczące bezpieczeństwa od 2010 roku. Korzysta z nich przede wszystkim Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego... czytaj dalej
 

    
 

                          

   BRACTWO KURKOWE GRODU BYTOMSKIEGO
                            ZAPRASZA NA

           WSPÓLNE ŚWIĘCENIE POTRAW


          WIELKA SOBOTA, 26 MARCA 2016
                           GODZINA 12:00

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego zaprasza wszystkich Braci i naszych sympatyków na wspólne święcenie potraw.
Uroczystość odbędzie się 26 marca 2016 r. o godz. 12:00 w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu, ul. ks. Koziołka 3.
Będzie nam miło wspólnie przeżyć oczekiwanie na poranek Wielkiej Niedzieli.

             Informacja w sprawie pałacu Thiele-Wincklerów w Miechowicach


Projekt pn. ..Rewaloryzacja zespołu pałacowego

 Thiele-Wincklerów zlokalizowanego w Parku Ludowym przy ul. Dzierżonia w Bytomiu-Miechowicach" jest zgłoszony do realizacji w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji z planowanym dofinansowaniem ze środków unijnych.
Koszt szacowany wg fiszki OSI —12,3 min zł. Wkład własny 15 %, dofinansowanie RPO WSL na lata 2014-2020 85 %. W budżecie miasta zaplanowano środki stanowiące udział własny w projekcie i niezbędne na wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej. Po podjęciu przez IZ RPO WSL uchwały w sprawie dofinansowania projektu, środki te zostaną wpisane do WPF... czytaj dalej

 

          BRACTWO KURKOWE GRODU BYTOMSKIEGO

 

 

                                  

 


Dnia 12 marca 2016 roku na strzelnicy Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektronicznych w Bytomiu odbyły się sportowe zawody strzeleckie. Głównym organizatorem zawodów było Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego.
Zawody odbywały się w dwóch konkurencjach.
Pierwsza konkurencja zaliczana do kalendarza Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Strzelanie do tarczy olimpijskiej – odległość 25m, pistolet sportowy, postawa stojąc, oddanie strzału z jednej ręki. Zwycięscy:
.. czytaj dalej
 

                                Dzień otwarty w "baletówce"


Twoje dziecko lubi taniec? Zapisz je do szkoły baletowej. W piątek, 18 marca w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej przy ul. Jagiellońskiej 21-23 odbędzie się dzień otwarty połączony z rekrutacją do pierwszej klasy.
Rekrutacja do klasy I wczesnoszkolnej dotyczy dzieci przedszkolnych, z kolei do klasy I baletowej - uczniów klas III szkół podstawowych. Zapisy będą prowadzone od 10.00 do 18.00.
Bytomska szkoła jest jedyną profesjonalną szkołą baletową na południu kraju i jedną z pięciu tego typu szkół Polsce. Jej
absolwenci znajdują zatrudnienie w zespołach baletowych przy teatrach operowych i muzycznych w kraju i za granicą, w teatrach tańca itd. Nauka w szkole kończy się zdobyciem dyplomu tancerza i maturą ogólnokształcącą.
Więcej informacji można uzyskać w sekretariacie szkoły (tel. 32 787 01 01) lub na stronie: osb.bytom.pl.

Mieszkania dla Młodych - są listy zakwalifikowanych na lokale

87 wniosków złożono w ramach programu Mieszkania dla
Młodych w Bytomiu. 22 wyremontowane lokale „pod klucz” czekały na chętnych przy ul. Oświęcimskiej 29 i 31A. Przyznając mieszkania premiowano m.in. wiek wnioskodawców (do 45 roku życia), wyższe wykształcenie oraz ich sytuację rodzinną... czytaj dalej
 
      Bytomianie zainteresowani rewitalizacją

Kilkadziesiąt wizyt i telefonów, kilka wniosków o poszerzenie obszaru rewitalizacji – mieszkańcy naszego miasta są zainteresowani tym, jak będzie przebiegała odnowa Bytomia. Uwagi mogą zgłaszać jeszcze do 2 marca.

Trzeba podkreślić, że wiele pozytywnych komentarzy dotyczy samej formy konsultacji... czytaj dalej

 

         Za kilka dni rusza e-nabór do przedszkola


Od 1 września w 41 miejskich przedszkolach w Bytomiu czeka 4,5 tys. miejsc. W pierwszej kolejności miejsca te będą zarezerwowane dla dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne w danej placówce. Pozostałe będą czekać na dzieci głoszone w elektronicznej rekrutacji... czytaj dalej

 

W Komisariacie Policji I w Bytomiu Miechowicach odbyło spotkanie w sprawie konsultacji społecznych na temat założeń Krajowej Mapy Bezpieczeństwa w Polsce”. Spotkania takie organizowane są na terenie całego kraju. Debatę poprowadził Zastępca Komendanta Komisariatu Policji I W Bytomiu kom. Piotr Misztal... czytaj dalej

 

                  Co sądzisz o obszarach zdegradowanych? Trwają konsultacje społeczne

Do 2 marca można zgłaszać uwagi dotyczące obszarów zdegradowanych, które poddane zostaną rewitalizacji. Po kilku tygodniach analiz i pracy z mieszkańcami, tereny te wyznaczyli eksperci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Rozwoju Miast, którzy doradzają Bytomiowi w procesie rewitalizacji.
Od ponad dwóch lat trwają w Bytomiu prace związane z odnową miasta w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Komisja Europejska uznała, że Bytom wraz z Łodzią i Wałbrzychem są najbardziej problematycznymi miastami w Unii Europejskiej i wymagają szczególnego wsparcia... czytaj dalej
Konkurs  "POLICJANT Z POWOŁANIA"

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu pt.           „POLICJANT Z POWOŁANIA”.

Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie i oddania głosu na swojego kandydata.

Można to zrobić wypełniając ankietę pod

 

TYM ADRESEM

 

 

      Sklep komputerowy wraz z serwisem laptopów oraz GSM. Przeniesiony z Hali Targowej .Teraz jesteśmy na ul. Bławatkowej! 

                                              ZAPRASZAMY!

   

   Spotkanie dzielnicowych z seniorami.


We wtorek dzielnicowi z komisariatu w Miechowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami. Spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym przy ul. Stolarzowickiej. Omawiano tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Policjanci odpowiadali na liczne pytania zebranych... czytaj dalej

 

 

                     Policjanci odzyskali kilkadziesiąt kołpaków.

                                Szukamy pokrzywdzonych.


Policjanci z Bytomia zatrzymali 15-latka i odzyskali kilkanaście kompletów kołpaków. Z ustaleń wynika, że bytomianin kradł je z samochodów w dzielnicy Miechowice. Śledczy poszukują właścicieli odzyskanych przedmiotów. Osoby pokrzywdzone proszone są o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji I w Bytomiu.
Początkiem ubiegłego tygodnia bytomscy policjanci z komisariatu I w Miechowicach zatrzymali 15-latka... czytaj dalej

                           
                            
Policjanci czekają na informacje od osób, które mogły paść ofiarą złodzieja. Pokrzywdzonych prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji I przy ul. Stolarzowickiej 35      tel. 32-3963514.

Kalendarium

wydarzeń

Bytom

    29.I - 04.II.2016 

...czytaj dalej

 

 

                    Kaplica na Górze Gryca (Grutzberg)

                     

 

 

Kaplica to dowód starań Franza von Wincklera o swoich robotników. Została wzniesiona w roku 1850 - na rok przed śmiercią fundatora - oraz poświęcona patronce górników. Z inicjatywy Wincklera wokół kaplicy utworzono park... czytaj dalej

                  Wielkie ptakoliczenie w Parku Miejskim

 

            
Przyroda nie zapada w zimowy sen. Już w najbliższą niedzielę, 31 stycznia o 9.30 będą mogli się o tym przekonać uczestnicy spaceru ornitologicznego w Parku Miejskim im. F. Kachla organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Zimowe ptakoliczenie w bytomskim parku ma już dość długą historię, bo to miejsce wyjątkowe na ornitologicznej mapie Śląska – mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadzi niedzielny spacer... czytaj dalej

           Refundacja wynagrodzenia w Bytomiu

 

   
Ponad 27 mln zł przeznaczy w tym roku Powiatowy Urząd Pracy na walkę z bezrobociem w Bytomiu. Podobnie, jak w ubiegłych latach największą kwotę zarezerwowano na pomoc osobom długotrwale bezrobotnym oraz młodym wkraczającym dopiero na rynek pracy. Nowością będą refundacje wynagrodzenia dla osób do 30. roku życia oraz bony zasiedleniowe... czytaj dalej

     

                   Rocznica zbrodni w Miechowicach

 

W dniu dzisiejszym tj. 27 stycznia 2016 roku o godz. 8.00 w kościele pw. Bożego Ciała w Miechowicach odbyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar zbrodni armii sowieckiej, którą odprawił  proboszcz naszej parafii ks. Henryk Oleś. Na mszy obecni byli min. Prezydent Bytomia Damian Bartyla, radni, przedstawiciele NSZZ „Solidarność " wraz z pocztem sztandarowym, członkowie Mniejszości Niemieckiej, przedstawiciele nauczycieli oraz uczniów miechowickich szkół...czytaj dalej 

Szanowni Państwo! W dniu dzisiejszym dotarł tak długo oczekiwany przez nas nowy pawilon. Sklep komputerowy wraz z serwisem laptopów oraz GSM, zostanie otwarty 25 stycznia 2016 roku. Jednocześnie Przepraszamy wszystkich naszych klientów za tak długą przerwę w działalności serwisu. Zapraszamy do galerii.

                  

 

                                                                        Bytomskie parki zabytkowe

 

                                                                Nasza świąteczna komputerowa zabawa z Media-Markt w Zabrzu!


W wtorek 28 grudnia zorganizowaliśmy iwent dla wszystkich zainteresowanych starymi komputerami. Wystawa odbyła się w Media-Markt Zabrze dzięki współpracy Pana Krzysztofa Kobka, Dyrektora Media Markt w Zabrzu, kierownictwa sklepu Media-Markt której patronował Tomasz Stich oraz naszej firmy komputerowej ELMER Technology z Miechowic... czytaj dalej

                          Dołącz do Orszaku Trzech Króli

Ponad 2,5 tysiąca osób spodziewają się organizatorzy IV Orszaku Trzech Króli w Bytomiu. Jego uczestnicy otrzymają papierowe korony, będą też jasełka, wspólne kolędowanie i słodkie upominki dla najmłodszych.
Organizacją orszaku w całej Polsce zajmuje się Fundacja Orszak Trzech Króli. W Bytomiu imprezę koordynują: parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu (który przygotowuje na ten dzień scenę i nagłośnienie)... czytaj dalej

 

         W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży, młodzi z parafii Bożego Ciała w Miechowicach

 

przygotowali materiał, który zostanie wyemitowany przez TVP, jest to  część projektu Świadectwo Daru Modlitwy, akcji organizowanej przez program "Do Zobaczenia w Krakowie" TVP1. Wolontariusze wraz z Ks. Marcinem Pasiem i Ks. Krystianem Bulą opracowali także taniec do Hymnu ŚDM, jest to forma modlitwy, właśnie poprzez taniec. Jest to ciekawe i bardzo pozytywne wydarzenie, niosące głębokie treści i wartości, promujące ŚDM, ale także, co równie ważne, naszą dzielnicę, nasze  miasto i jego młodzież. Film stworzony przez młodzież z parafii zostanie wyemitowany 6.12.15 o godz. 8: 30 w programie "Do Zobaczenia w Krakowie" na antenie TVP1.

 

Kamil Oleszkiewicz

Wolontariusz ŚDM przy parafii Bożego Ciała w Bytomiu- Miechowicach...czytaj dalej

 

 

                                Mikołajki w Bytomiu
Święty, którego kochają dzieci na całym świecie, zawita również do naszego miasta. By dotrzeć do wszystkich milusińskich, pojawi się w Bytomiu już 4 grudnia. Będzie go można spotkać m.in. w MDK nr 1, Beceku i Operze Śląskiej... czytaj dalej
         Fighterzy powalczą na gali MMA w Bytomiu
To będzie największa gala MMA, jaka dotychczas była organizowana w Bytomiu. 5 grudnia w Hali na Skarpie zobaczymy najlepszych polskich fighterów, walki w oktagonie o pasy mistrzowskie MMA, a także pojedynek o pas Mistrza Interkontynentalnego w kickboxingu, w której zobaczymy naszego Mistrza Europy – Jana Sałamachę... czytaj dalej
Projekt uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sześciu terenów położonych w Miechowicach w rejonach ulic: Józefa Nickla i Leśnictwo (teren nr 1), Józefa Nickla i Relaksowej (teren nr 2), Stolarzowickiej i Alojzego Felińskiego (teren nr 3), Stolarzowickiej i Kasztanowej (teren nr 4), Nowej (teren nr 5), Reptowskiej (teren nr 6)
1 2 3
4 5 6
                                                     Bytom : Przemiany

 

                                        Społeczno - Gospodarcze i Zagrożenia

 

Bytom jest jednym z najstarszych miast Górnego Śląska, położonym 15 kilometrów od Katowic. Ważnym atutem lokalizacyjnym miasta jest zarówno centralne położenie w województwie śląskim jak i przebiegające przez Bytom główne szlaki komunikacyjne o charakterze regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Jeszcze niedawno był on znaczącym ośrodkiem przemysłowym, gdzie w działających kopalniach i zakładach przemysłowych znajdowało pracę wielu ludzi. Obecnie jednak należy do miast, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych związanych między innymi z procesami restrukturyzacji przemysłowej oraz degradacji infrastruktury...czytaj dalej

 

                                       

                                     Ukazał  się drugi numer Gazety Miechowic, zapraszamy do lektury!
Gazeta jest dostępna w wielu punktach kolportażu. W Miechowicach można ją znaleźć między innymi w kioskach Kolportera, Ruchu, w NZOZ ul. Stolarzowicka 106, w barach Kebab, w pawilonie Panorama, aptekach Witaminka, sklepie Alko,  i delikatesach na ul. Francuskiej, w piekarni-cukierni "Słoneczna" przy ul.Reptowskiej obok Carrefour Express i oczywiście w redakcji Gazety Miechowic w Sklepie Komputerowym na Hali Targowej oraz w kilku punktach na tejże hali.

Poza Miechowicami Gazeta jest także dostępna w Miejskim Domu Kultury Nr2 na Karbiu, przychodniach FAM-MED w Tarnowskich Górach- Starych Tarnowicach, Miedarach, Wieszowej i Zbrosławicach.

 


  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

    Ważne telefony:
    Policja: 997 ; 112

   Policja Miechowice: (32) 396-35-10

   Pogotowie Ratunkowe: 999 ; 112
   Dyżur całodobowy:
(32) 281-44-44           
   Straż Pożarna:
998 ; 112 (32) 388-76-00 
   Pogotowie Gazowe:
992(32)386-03-35(36)

   Pogotowie Energetyczne: 991




      Bezpieczne Miechowice


              Komisariat I


        Kronika kryminalna